Gemi Kompresörü

Gemi kompresörü hakkında detaylar bu sayfamızda. Hava kompresörleri basınçlı hava elde etmek için birçok alanda kullanılmakta olan özel makinelerdir. Gemilerde dahi kullanım alanı bulmakta olan kompresörlerin bu alanda farklı pek çok amaç için kullanıldığına şahit olabilirsiniz. Kompresörün çalışma mantığında dışarıdan aldığı hava ya da sıvıyı tazyikli yani basınçlı hava ya da sıvıya dönüştürmesi yatmaktadır. Gemilerde ise farklı farklı alanlarda kullanılmakta olan hava kompresörlerinden Güverte kompresörü, AC kompresör ve kompresöre ek olarak kullanılmakta olan soğutma kompresörü en çok tercih edilmekte olan gemi kompresörleridir. Gemi kompresörlerinde en önemli nokta kompresörün uzun süre bakıma ihtiyaç duymadan çalışabilmesi ve herhangi bir arıza esnasında sorunun kolay anlaşılabilir olmasıdır. Denizciler her ne kadar gemi kompresörlerinin bakımlarını zamanında yaptırmaya özen gösteriyor olsa da bu cihazların bakımları maalesef bazı durumlarda aksatılabilmektedir. Bu neden ile de neredeyse bütün gemi kompresörlerin üretimi esnasında servis süresi uzun tutulmuştur. Ayrıca bu kompresörlerde meydana gelecek herhangi bir arızada gemiciler arıza tespit ve onarımı kompresörün kullanım kılavuzunda bulunan bilgiler doğrultusunda gerçekleştirebilirler. Son derece pratik kullanıma ve bakıma sahip olan bu kompresörler uzun gemi yolculuklarında özellikle yük veya ticari amaçla kullanılmakta olan gemilerde hayati öneme sahiptir. Gemilerde en çok tercih edilenlerden bir olan hava kompresörünü inceleyecek olursak. Hava kompresörleri ile atmosferlerden aldığı basıncından olan havayı sıkıştırarak daha yüksek bir basınca sahip havanın elde edilmesi il kullanılmaktadır. Hava kompresörünün yaptığı sıkıştırma esnasında havanın hacmi yani kaplamakta olduğu alan kompresör tarafından daraltılmakta olup havanın hacmi daraltılırken basıncı ise artmaktadır. Kullanım alanlarına göre gemi kompresörlerini 4 ana başlık altında incelemek mümkündür.

1. Santrifüj Kompresör
2. Döner Kanatlı Kompresör
3. Döner Vidalı Kompresör
4. Pistonlu Hava kompresörü

Bu sayılanlardan ayrı olarak gemi pistonlu hava kompresörü olarak bilinen bir kompresör çeşidi de kullanılmaktadır.

Gemi Hava Kompresörünün Kullanımı

Her alanda olduğu gibi gemilerde de sıkıştırılmış havaya birçok amaçla ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanılacak alana göre değişmek üzere her alan için farklı kompresör çeşitleri tercih edilmektedir. Genel olarak gemilerde bulunmakta olan hava kompresörü şunlardır;

• Ana hava kompresörü
• Güverte hava kompresörü
• Doldurma kompresörü
• Acil hava kompresörü

Ayrı ayrı bu kompresörlere değinmek gerekirse, ana hava kompresörünün görevi ana motor ve ana motora yardımcı olan motorların çalıştırılması için ihtiyaç duyulmakta olan yüksek basınçlı havayı elde etmek için kullanılmaktadır. Ana motoru çalıştırmak için kullanılan kompresörler yüksek kapasiteye sahip olan kompresörlerdir. Bu kompresörlerde üretilen ve ana motora aktarılan basınçlı havanın basıncı 30bar kadar olabilmektedir. Hava kompresörü tarafından üretilmekte olan basınçlı hava basınçlı hava deposunda depolanmaktadır. Kontrol havası, basınçlı hava deposundan basınç düşürücü bir valf ve hava kontrol filtresi aracılıyla sağlanmaktadır.
Doldurma kompresörü ise sistemde eğer sızıntı oluşursa bu sızıntıyı bertaraf etmek için kullanılır. Sistemde bulunan basınçlı havanın belirli bir seviyenin altına düşmekte ise doldurma kompresörü bu noktada devreye girerek sisteme tekrardan basınçlı hava ilavesi yapar ve sistemde basınç düşmesini önler. Sistem de meydana gelen sızıntıların hızlı şekilde çözüme kavuşturulması ve kompresörün kullanıldığı alandaki işlerin aksamaması için önemli bir görev üstelenen bir kompresör çeşididir. Gemilerin denize açıldıktan sonra yaşayabileceği sıkıntılar karşısında hızlı şekilde çözüm üretilmesi ve işlerin aksamdan devamı için her türlü teçhizatın varlığı büyük önem arz eder.

Güverte hava kompresörü

Güverte hava kompresörü olarak adlandırılmakta olan hava kompresörleri güvertede kullanım için ve servis hava kompresörü için tercih edilmekte ve yine bu alanlara özgü kullanım için tahsis edilmektedir. bu kompresörler kullanım alanları için ayrı hava deposuna sahip olabilmektedirler. Servis basınçlı havası 6 ile 8 bar aralığında basınç üretilen ve düşük kapasiteye sahip basınçlı hava kompresörleridir.

Acil hava kompresörü

Adında anlaşılacağı gibi acil durumlarda kullanılmakta olan hava kompresörüdür. Acil hava kompresörü acil durumların gerektirdiği zamanlarda veya ana hava kompresörünün arıza durumunda ya da yetersiz olduğu durumlarda devreye sokulmakta olan yardımcı motoru çalıştırmak maksadıyla kullanılmaktadır. Bu tarz kompresörler motor tahrikli olarak çalışabilmektedir. Eğer motor tahrikli çalışmakta ise hava kompresörünün ihtiyacı olan enerji güç kaynağından karşılanmalıdır.